g

Sürdürülebilirlik

Çevresel Sürdürülebilirlik

 

Tüm çevresel etkileri önemseyerek çalışanlarımızın çevre bilincini geliştirmek, atıklarımızı geri dönüştürmek çevresel sürdürülebilirlik politikamızın temel felsefesini oluşturmaktadır.

 

Hayvansal atıktan, enerjiye giden yol

Bugüne kadar 3000 sağmal inek atığından biyogaz ürettik.

Hayvan gübrelerinin ortaya çıkardığı sera gazı salınımının iklim değişikliğine etkisi büyüktür. Üretim süreçlerimizde ortaya çıkan bütün organik atıkları, çiftliğimizden gelen gübreler ile birlikte, önce biyogaza sonra da elektrik ve ısı enerjisine dönüştürüyoruz. Bugüne kadara kendi organik atıklarımızdan 637 kW kapasiteli biyogaz elektrik üretim tesisimizde, biyogaz ürettik ve üretmeye devam ediyoruz.

Kurumsal Sürdürülebilirlik

 

Doğanın gelecek kuşakların ihtiyacını karşılama yeteneğini tehlikeye atmadan kalkınmayı sürdürülebilir kılmak için üretiyoruz.

 

 

Doğadan sofraya taşıyoruz

Sürdürülebilirlik anlayışımızı doğal ve sağlıklı ürünlerimizin garantisi olarak görüyoruz. Hayvanların doğru beslenmeleri için yemlerinin %70ini çiftlik arazimizde kendimiz üretiyor, hayvan sağlığı ve refahı prensiplerine bağlı kalarak; çevreyi ve yaşamsal hakları korurken sofraya taşıdığımız doğal ürünlerle günlük ihtiyaçları en doğru şekilde temin ediyoruz.

 

Hayvancılığın gelişmesini önemsiyoruz

Kendi kaliteli damızlıklarımızı yetiştirme çabamızın ülkeye ithal edilecek hayvanların sayısını azaltarak hayvancılığın gelişiminde fayda sağlayacağına inanıyoruz. Çiftliğimizde bulunan 3000 adet süt sığırından günde ortalama 40 ton süt temin ediyoruz.

Ekonomik Sürdürülebilirlik

 

Malatya Çiftliği olarak 2011 yılında Malatya’nın Akçadağ ilçesinde başladığımız yolculuğumuzda bölgede yarattığımız istihdamın yanı sıra doğaya ve canlıya saygıyı ön planda tutarak ürettiğimiz süt  ve süt yan ürünlerin yarattığı ekonomik değer ile toplumun pek çok farklı kesimine katkı sunmayı hedefliyoruz.

Sosyal Sürdürülebilirlik

 

Sütün yarattığı faydayı ve sağlığı herkese ulaştırma çabasındayız

 

Süt ve Süt ürünleri kalsiyum, potasyum, fosfor, protein ve A, B12, Riboflavin ve Niasin açısından önemli bir besin kaynağıdır. Yetersiz beslenme ile mücadelede süt ve süt ürünlerinin önemini biliyor ve ürünlerimizi en sağlıklı şekilde tüketiciye sunarak sosyal fayda yarattığımıza inanıyoruz. Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü’nün (FAO) sürdürülebilir beslenmede öncelikli olarak belirlediği süt; ne yazık ki ülkemizdeki kayıt dışı üretim nedeniyle toplum sağlığına yönelik tehdit oluşturabiliyor.  Malatya Çiftliği olarak bu tehdit ile mücadele yolunun ancak doğal ve sağlıklı süt ürünlerini ulaşılabilir fiyatlarla üreterek toplumdan her kesimin sofrasında yer almak olduğu bilinci ile hareket ediyoruz.