Çiğ Süt

Hayvancılık sektöründeki hikayemiz 2011 yılında Malatya’nın Akçadağ ilçesinde başladı. Toprağı, havayı, doğanın gücünü süt sığırcılığı ile birleştirdik ve 3000 büyük baş hayvan kapasitesine ulaştık.

Çiğ süt, en basit tanımıyla hiçbir işlem görmemiş ve pastörize edilmemiş süt demektir. Ülkemizdeki merdiven altı üreticiler yüzünden insan sağlığını tehdit edebilen çiğ sütü gerekli şartları sağlamış, sertifikaları ve belgeleri olan üreticiden almak sağlık açısından çok önemlidir.

Çiğ sütün faydaları nedir?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Pastörize edilmediği için yararlı bakterileri içerir, vitamin ve mineral değerini korur.
  • İçinde katkı maddesi bulunmaz.
  • Bunların dışında sütün sağladığı tüm faydaları sağlar.
Malatya Çiftliği, günlük çiğ süt üretim kapasitesi 40 ton olan toptan çiğ süt satışı yapmaktadır.

Hiç bir işlem görmemiş ya da pastörize edilmemiş, kapalı sistemle dolumu gerçekleşen soğutulmuş çiğ süt Malatya Çiftliğinin besin değeri yüksek en özel ürünlerindendir.

Çiğ süt satışında bölgenin en büyük üreticilerinden biri olan Malatya Çiftliği Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığından özel üretim izni ve sağlık sertifikalı çiftliğinde yüksek teknoloji ile hijyene azami dikkat ederek sağılan sütlerin dolumu yine özenli bir biçimde yapılır ve 0oC ila- 4oC sıcaklıkta muhafaza edilir. Bu soğuk zincir kırılmadan en geç 24 saat içinde müşteri ile buluşturulur.

Hijyenik koşullarda sağım ve dolumu yapılmış %100 doğal, katkısız Malatya Çiftliği’nin çiğ sütü ile özlediğimiz o eski tat yine sofralarımıza misafir oluyor.